poniedziałek, 30 listopad -0001 00:00

Split payment może stać się częściowo obowiązkowy

Napisał  Paweł Kula

Według planów Ministerstwa Finansów split payment stanie się w pewnych kategoriach obowiązkowy. Obecnie system opiera się na zasadzie dobrowolności. Przedstawiciel Ministerstwa Finansów wspomniał o konsultacjach z Komisją Europejską w tej kwestii.

Rząd zamierza objąć obowiązkowym split payment te obszary, w których występuje duże ryzyko nadużyć w podatku VAT. Nie wiadomo jednak o jakie obszary konkretnie chodzi. Wstępnie zaplanowano, że zmiany wejdą w życie na początku 2019 r.

Podzielona płatność jest jednym z narzędzi, które w założeniu mają służyć uszczelnieniu podatku VAT. Dokonanie opłaty w systemie split payment jest rozłożone na dwa różne rachunki bankowe. Na jeden z nich trafia należność bez VAT, na drugi rachunek przelewana jest sama kwota VAT. Kwota na rachunku typu VAT zostaje „zablokowana”, tzn. można ją wykorzystać tylko na zapłatę podatku VAT właściwemu organowi podatkowemu lub na zapłatę kwoty VAT-u kontrahentowi (na inny rachunek typu VAT w systemie split payment).

Metoda ta ma przeciwdziałać nadużyciom związanym z podatkiem VAT (np. tzw. znikający podatnik). Niewątpliwą wadą jest jednak negatywny wpływ na płynność finansową przedsiębiorców. Bez split payment można w praktyce przez kilka tygodni dysponować kwotą VAT (zanim zostanie przelana do urzędu skarbowego).

Czytany 754 razy