wtorek, 03 kwiecień 2018 10:47

RB Magazine numer 39

Napisał  Wojciech Ośka

Zaczynamy kolejny kwartał, który z pewnością będzie przyjemniejszy niż zawsze trudny, a w dodatku mroźny – początek roku. Po ciężkich i dla wielu przedsiębiorców zupełnie nowych obowiązkach sprawozdawczych; po wzmożonych kontrolach – czekają nas kolejne wyzwania. Ustawodawca nie pozwala nam się nudzić i nieustannie ćwiczy nasz refleks oraz... cierpliwość. Na pewno sporo z firm będzie musiało dostosować się do nowego prawa związanego z RODOrewolucją. W tym zakresie gorąco zachęcamy do audytu ochrony danych i rozplanowania nowych zadań. Służymy w tym zakresie kompleksowym wsparciem wykwalifikowanych ekspertów. O Rozporządzeniu o Ochronie Danych Osobowych, w kontekście m.in. danych osobowych przechowywanych i przetwarzanych we wspólnocie mieszkaniowej, piszemy na stronach 6-9.

Ciężkie zadania czekają na firmy, które są zobligowane do prowadzenia dokumentacji z zakresu cen transferowych. Rząd wydłużył terminy na ich sporządzenie, ale też wciąż wprowadza nowe interpretacje. Jak np. tę z dnia 26.03.2018 r. w zakresie obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej przez zakład zagraniczny. Dotyczy ona ustalenia progów dokumentacyjnych oraz zakresu obowiązku dokumentacyjnego dla podatników będących nierezydentami i prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakład zagraniczny. Stanowi m.in., że obowiązkiem dokumentacyjnym nie są zatem objęte wszystkie transakcje jednego rodzaju lub inne zdarzenia jednego rodzaju realizowane przez podatnika niemającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, a jedynie te które związane są z jego zagranicznym zakładem położonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tematykę cen transferowych podejmujemy na stronach 10-11 – Leszek Dutkiewicz pisze o przedłużeniu terminów i rodzących się w związku z tym wątpliwościach; na stronie 15 – Paweł Kula o kontrolach w zakresie cen transferowych, a także na stronie 17, gdzie rozwijany jest wątek kontroli.

W tym numerze, bardzo bogatym w treści, zwracamy też uwagę na kontrowersyjny temat kryptowalut. Szczególnie gorąco zachęcam Państwa do przeczytania artykułu autorstwa Ewy Miszczyk-Wróbel, która na stronach 22-23 pisze o obrocie wirtualnym pieniądzem i przychodzie z praw majątkowych w transakcjach tego typu. Sprawę komentuje ekspert małopolskiego rynku kryptowalut – pan Dariusz Barski. Zapraszam do kontaktu z naszymi biurami, jeśli będą Państwo mieli jakieś wątpliwości w tym zakresie. Na bieżąco śledzimy orzecznictwo, w którym nota bene nastąpił mały przewrót, ponieważ po raz pierwszy dostaliśmy ustawową definicję waluty wirtualnej (pisze o tym Ilona Żukiel na stronach 40-41, w dziale prawnym).

Wraz z początkiem wiosny życzymy sukcesów w osiąganiu założonych celów i proponujemy na ten kwartał nieco przewrotne motto autorstwa Emre Yilmaza: „Bądź realistą. Chciej niemożliwego”.

Miłej lektury
Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Czytany 720 razy