poniedziałek, 26 marzec 2018 16:52

Jak zdobyć biegłość w rachunkowości?

Napisała  Katarzyna Kołbuś

Rachunkowość to zbieranie, klasyfikowanie i raportowanie danych finansowych. Dane gromadzone są w formie opisu transakcji i zestawień finansowych. Nie jest to sprawą łatwą. Wymaga lat nauki i tej iskry bożej, która sprawia, że księgowość staje się prawdziwą pasją. Talent ten jest wrodzony i choćbyśmy stanęli na uszach, to nie uda nam się go pozyskać, ale wiedzę i umiejętności możemy zdobyć. A wraz z nimi sporą biegłość w wypełnianiu obowiązków księgowego czy księgowej.

Przy planowaniu szkoleń przede wszystkim określ cel lub cele, które chcesz osiągnąć na polu rachunkowości. Mogą one obejmować znajomość prowadzenia ksiąg rachunkowych, sporządzania sprawozdań albo przygotowywania dokumentacji z zakresu bardziej skomplikowanych meandrów ordynacji podatkowej. Ważne, aby wiedzieć co tak naprawdę jest nam do pracy potrzebne i aby trzymać się tych konkretnie celów.

Określ czas i budżet. Stwórz plan szkoleń w oparciu o ilość czasu, jaką chcesz poświęcić na zdobycie wiedzy o rachunkowości. Na przykład uzyskanie tytułu licencjata będzie wymagało znacznej ilości czasu i pieniędzy, a nauka podstaw księgowości może wymagać zapłacenia za jeden kurs w ciągu roku, który zajmie Ci jedynie kilka weekendów. Zdecyduj czy potrzebujesz profesjonalnego dyplomu lub certyfikatu, aby osiągnąć swoje cele. Jeśli chcesz studiować, możesz potrzebować od 2 do 4 lat nauki w szkole policealnej. Zanim się na to zdecydujesz, przeczytaj uważnie opisy stanowisk. Sprawdź, czy istnieje ogólny wymóg, aby ukończyć studia i być certyfikowanym księgowym. Sprawdź czy musisz posiadać certyfikat księgowości, czy może dyplom pozyskany w drodze szkoleń nie zapewni ci kwalifikacji do pracy, którą chcesz wykonywać. Szkolenia trwają zdecydowanie krócej i można je odbywać w trybie weekendowym, a nawet zdalnie.

Ubiegaj się o dofinansowanie nauki, w jakimkolwiek kształcie ją wybierzesz. Urzędy pracy, pracodawcy czy też urzędy miast rozdają w ciagu roku sporo grantów i dofinansowań, z których naprawdę warto skorzystać.

Ubiegaj się o dofinansowanie nauki, w jakimkolwiek kształcie ją wybierzesz. Urzędy pracy, pracodawcy czy też urzędy miast rozdają w ciagu roku sporo grantów i dofinansowań, z których naprawdę warto skorzystać.

Doskonal umiejętności obsługi komputera. Większość systemów księgowych przeniosła się z ksiąg rachunkowych do programów online. Chociaż nie trzeba ćwiczyć tych programów przed podjęciem zajęć rachunkowych, to należy przeszkolić się z wykorzystania Microsoft Excel i Microsoft Word. Jeśli nie wiesz, jak utworzyć arkusz kalkulacyjny, napisać formułę, posortować dane lub zrobić raport na komputerze, rozpocznij szkolenie w zakresie rachunkowości, zapisując się na kurs umiejętności obsługi komputera. W firmach szkoleniowych takie kursy znajdziesz bez trudu w większości miast. Często są oferowane za darmo przez ośrodki publiczne, jak np. biblioteki czy urzędy pracy.

Zapisz się na szkolenie w zakresie oprogramowania księgowego. Jest to często dostępne w formie webinarum podczas zakupu oprogramowania. Poświęcenie czasu na przeszkolenie się w programie oszczędza mnóstwo czasu i frustracji, która pojawia się po rozpoczęciu wprowadzania danych.

Postaraj się uzyskać doświadczenie zawodowe podczas praktyk – tych na rynku jest dostępnych sporo. Oczywiście najlepiej, jeśli będą one miały miejsce w renomowanej firmie – takie często płacą za odbywanie praktyk. Lepiej omijać szerokim łukiem firmy, które poprzez udzielanie praktyk zapewniają sobie tylko darmowych pracowników.

Ćwicz też na własnych danych finansowych. Zbierz dane z poprzednich lat podatkowych i prześledź poznane przez siebie koncepcje. Wzmocnisz wiedzę, którą zdobyłeś. Możesz też zasięgnąć porady od innego księgowego, który podpowie ci jak poprawić pracę. Możesz zatrudnić księgowego jako konsultanta, aby mógł sprawdzić twoje obecne procedury. Poproś konsultanta, aby zasugerował zmiany i przeszkolił cię, abyś mógł dalej prowadzić rachunkowość samodzielnie.

Sięgnij po dostępne w bibliotece książki. Pozwolą ci one zapoznać się z terminologią, a często będą też zawierały przydatne przykłady. Warto też zaopatrzyć się w podręczniki rachunkowości. Nie są to tanie pozycje, ale zawierają dużo przydatnych informacji.

 

Źródło: wikihow

 

Czytany 7301 razy