wtorek, 06 marzec 2018 11:50

Innowacje w szkoleniach, czyli jak nowoczesne technologie zmieniają rynek

Napisał  Wojciech Ośka

Internet rzeczy zrewolucjonizuje HR. Inteligentne urządzenia spięte w sieć, czyli tzw. Internet rzeczy (ang. Internetof Things – IoT) zmieniają oblicze całego biznesu. Rozwiązania w chmurze, aplikacje, sztuczna inteligencja, VR (rzeczywistość wirtualna) oferują rozwiązania, które są już na porządku dziennym w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce będą systematycznie wdrażane w kolejnych latach, również na rynku szkoleń. Technologia informatyczna jest zakorzeniona w naszym społeczeństwie od dziesięcioleci, ale przy tym przyspieszającym tempie innowacji, nie ma już możliwości, aby pozostać na rynku bez zastosowania możliwości, które niesie.

Nowe modele biznesowe – reakcje w czasie rzeczywistym

Pokolenie Millenialsów to ludzie, którzy nie lubią marnotrawić czasu, przy czym wszystko co robią dzieje się tu i teraz. W związku z tym na pewno docenią wszystkie rozwiązania, które pozwolą im zdobywać wiedzę szybko, najlepiej w czasie rzeczywistym. Dobrze widziane są rozwiązania informatyczne, które łączą zespoły rozproszone, rozwiązania umożliwiające uczenie się na odległość. Praca w chmurze usprawni kontakt między pracownikami, trenerami i zarządzającymi. Komunikatory internetowe, videokonferencje, e-learningi pozwolą odbywać szkolenie bez wychodzenia z biura. Pokolenie, które tworzy teraz biznes w Polsce, będzie samo sięgało po te narzędzia. Będzie też chciało się dokształcać i będzie miało na to pieniądze. Brakować mu będzie tylko czasu, więc firmy szkoleniowe staną przed zadaniem takiego wykorzystania nowych technologii, aby ze swoją ofertą wpasować się w luki czasowe, jakimi będą dysponowali ich nowocześni, zabiegani klienci. Na pewno pomocne mogą tu być rozwiązania z zakresu VR. Wirtualna rzeczywistość nie jest już jakimś science-fiction, którą oglądamy w filmach czy w grach komputerowych. To nie jest przemijająca moda czy niszowa technologia szukająca celu. Stała się potężnym narzędziem w sztuce, medycynie, biznesie i w rozrywce. Google VR są wykorzystywane do nauki języków czy architektury. Działają na wiele zmysłów, dzięki czemu umysł szybciej przyswaja wiedzę. Także SI czyli sztuczna inteligencja, jest wpleciona bardziej w tkankę naszego życia i usprawnia procesy m.in. uczenia się. W USA np. na porządku dziennym jest korzystanie z rozwiązań Amazon Alexa czy Google Home, które mogą być inspiracją do usprawnienia doszkalania się.

W stronę użytkownika

Nowe technologie proponują wsparcie dyrektorom personalnym w monitoringu szkoleń, szacowaniu budżetu czy ewaluacji. Nie musimy już żmudnie wklepywać informacji, które zresztą często uciekają. Pomijane, przeoczane, tworzą dodatkowe koszty. Na szczęście mamy do dyspozycji nowe rozwiązania, oparte na połączeniach w sieć różnych komputerów, telefonów, smartwatchów. Producenci prześcigają się w wymyślaniu różnego rodzaju programów, które wspierają prace HR-owców. Mamy aplikacje, które pozwalają tworzyć profil każdego pracownika tak, aby dopasowywać i wyszukiwać dla niego sprofilowane szkolenia. Apki, które wysyłają przypomnienia o terminach. Oprogramowania, które oferują szkolenia w czasie rzeczywistym.

Firmy szkoleniowe chcąc nie chcąc będą musiały zmierzyć się z nowymi technologiami. Na pewno jedną z ważniejszych spraw będzie dopracowanie strony internetowej tak, aby była przyjazna dla użytkownika. Co w praktyce, w erze Internetu rzeczy, oznacza, że będzie dobrze wyglądać i działać nie tylko na laptopie czy komputerze, ale też – a może przede wszystkim – na smartfonie czy i-phonie. Millenialsi będą bowiem szukać szkoleń przede wszystkim w czasie wolnym, a więc np. jedząc lunch z nieodłącznym telefonem pod ręką. Na www.rbakademia.pl dostosowujemy się do tych zmian właściwie nieustannie usprawniając wyszukiwanie szkoleń na portalu. Dajemy też nowe funkcjonalności, jak np. możliwość podglądu swoich poprzednich zgłoszeń, możliwość dodawania szkoleń do obserwowanych, możliwość wyszukiwania zaawansowanego tematu po miejscu, kategorii, dacie, etc., możliwość szybkiego kontaktu – centrum pomocy (faq, etc). Dla wygody klientów stworzyliśmy system opłat, którego nie ma żadna firma szkoleniowa w Polsce, to jest automatyzację rabatów i dynamiczne ceny, zwiększające się im bliżej terminu szkolenia. Cały portal jest robiony autorsko przez naszych programistów i dział marketingu, który śledzi trendy na rynku szkoleniowym i dostosowuje je do polskiej branży.

Przy okazji tematu nowoczesnych technologii warto zwrócić uwagę na ważny w tym roku temat, jaki jest wejście RODO. Innowacyjne rozwiązania w chmurze czy też połączenia w czasie rzeczywistym wiążą się z udostępnianiem ogromnej ilości danych, które powinny być zabezpieczone. Dlatego tworząc dedykowane programy czy też wybierając innowacyjne oprogramowanie pod kątem optymalizacji szkoleń, trzeba patrzeć na poziom i możliwości zabezpieczeń.

Podsumowując można stwierdzić, że nowoczesne technologie to obszar, który zasadniczo zmieni rynek szkoleń. Najważniejszy trend obejmie zmiany, które powstaną w wyniku wejścia ery Internetu rzeczy. Inteligentne systemy szkoleniowe to przyszłość branży, która chcąc nie chcąc musi współpracować tu z branżą IT. Nowoczesne systemy informatyczne usprawniają proces planowania, wdrażania o oceny szkoleń. Eliminują ryzyko błędu i powstania budżetowych dziur.

Czytany 1012 razy