poniedziałek, 30 listopad -0001 00:00

Jak złożyć jednolity plik kontrolny (JPK) przy użyciu komercyjnego programu do księgowości

Napisał  Wojciech Ośka

Już za kilka dni – 26 lutego – upływa termin na złożenie JPK. Nie powinniśmy z tym czekać na ostatnią chwilę, gdyż w praktyce można napotkać na pewne trudności. Cały proces jest nieco bardziej skomplikowany niż wysłanie zwykłego e-maila z załącznikiem. Można złożyć JPK na kilka różnych sposobów.

Normalnie termin składania pliku upływa 25. dnia miesiąca, jednak w tym roku 25. luty przypada na niedzielę i dlatego mikroprzedsiębiorcy mają jeden dzień więcej i mogą przesłać JPK do 26 lutego 2018 r. Niech jednak nie zwiedzie nas ten jeden dodatkowy dzień – przygotujmy się do obowiązku odpowiednio wcześnie.

Najprostszy wydaje się sposób szeroko dostępny dla osób, które rozliczają księgowość przy użyciu jednego z komercyjnych programów on-line. Cały proces zaczyna się od prawidłowego rozliczenia miesiąca stycznia w naszym programie księgowym. Po uzupełnieniu niezbędnych danych musimy znaleźć opcję wygenerowania pliku JPK.

Należy zwrócić uwagę na format. Jeśli wygenerujemy JPK w formacie xml to możemy użyć uproszczonego sposobu przesyłania JPK (tzw. e-bramki), który jest dostępny jedynie do końca roku 2018. Bramka umożliwia pobranie JPK w wersji xml z naszego komputera. Musimy jednak wpisać nasze dane identyfikujące (imię, nazwisko, PESEL lub NIP, datę urodzenia oraz podać adres e-mail).

Najważniejsza informacja – musimy mieć przy sobie PIT z roku 2016, gdyż konieczne jest podanie kwoty dochodu/przychodu z tego dokumentu. Po kliknięciu na ikonkę obok rubryki „kwota przychodu” wyświetlą się szczegółowe informacje na ten temat (jaka poz. z jakiego rodzaju PIT). Jeśli za rok podatkowy 2016 nie złożono żadnego z wymienionych zeznań lub rozliczeń — należy wpisać wartość zero.

Po wypełnieniu wszystkich danych oraz umieszczeniu pliku JPK możemy kliknąć ikonkę „wyślij”. Następnie wyświetli się informacja czy wszystko przebiegło pomyślnie (może też pojawić się informacja, że nastąpił błąd). Cały proces kończy się otrzymaniem urzędowego poświadczenia odbioru w formacie PDF.

Ważne linki:

finanse.mf.gov.pl/pl/pp/jpk

finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk/wypelnij-i-wyslij

mikro-jpk.mf.gov.pl/

Czytany 597 razy