czwartek, 06 luty 2020 06:00

Po co właściwie są szkolenia controllingowe wsparte Business Intelligence?

Napisała  Ewelina Piotrowska

Oczywistym jest, że każde przedsiębiorstwo zorientowane jest na osiąganie najlepszych wyników w swojej działalności. By podejmowane decyzje planistyczne były w pełni skuteczne, muszą opierać się nie na intuicji, a na konkretnych zbiorach danych. Controlling to nie tylko działania wspomagające kierownictwo w planowaniu, kontrolowaniu i usprawnianiu systemu zarządzania ale również właściwa interpretacja relacyjnych baz danych w biznesie. 

W tym właśnie celu powstały szkolenia z programu BI – Business Intelligence, które mają na celu poszerzenie kompetencji działów biznesowych w zakresie interpretacji baz danych.

Power BI Desktop – modelowanie danych w Excel

Business Intelligence, to proces przekształcania danych w użyteczne informacje, które przyśpieszają proces decyzyjny działów biznesowych i finansowych. Interpretacja dużych baz danych jest możliwa z programem Power Bi Desktop – jest to bezpłatna aplikacja, służąca tworzeniu interaktywnych raportów i ich wizualizacji w atrakcyjnej formie. Szkolenia z  Business Intelligence uczą jak łączyć dane z wielu źródeł, tworzyć zaawansowane modele analityczne  oraz udostępniać je do wglądu innym. Oczywiście tworzenie interaktywnych raportów można zlecać działom IT ale po co jeśli dział biznesowy może wykonać go samodzielnie bądź z niewielkim wsparciem działów IT. Szkolenia z szybkiej analizy baz danych w biznesie z zastosowaniem Power BI Desktop, dają możliwość lepszego monitorowania postępów w realizacji założonych celów. Business Intelligence jest niezwykle użyteczny dla menedżerów i specjalistów zajmujących się analizami i strategią.

Power Query i Power Pivot - rewolucja w tworzeniu interaktywnych raportów

Przetwarzanie danych można znacznie zautomatyzować, zaoszczędzając przy tym wiele czasu. Pracując na specjalistycznych dodatkach do programu Excel, które są zupełnie darmowe, możemy uprościć naszą pracę – należy jedynie wiedzieć jak użytecznie z nich korzystać. Rewolucją w tworzeniu raportów oraz odnajdywaniu danych są dodatki do Excela: Power Query – upraszczający odnajdywanie i przetwarzanie danych, oraz dodatek Power Pivot odpowiedzialny za tworzenie modeli danych do raportów. Korzyści jakie możemy czerpać z Business Intelligence przedstawił nasz wykładowca, Bartosz Czapiewski w poniższym materiale:

Power Query - rewolucja w programie Excel dla każdego użytkownika

Język SQL - nie tylko dla działów IT

Efektywność zamierzeń planistycznych i controllingowych jest znacznie większa, gdy usprawni się komunikację między działami finansowymi, a działami IT. Poznanie podstaw budowy baz danych, języka SQL czy specjalistycznego języka IT usprawnia automatyzację procesów bazodanowych tym samym dając samodzielność analityczną działom biznesowym. Szkolenia z języka SQL na przykładzie Microsoft SQL Server uczą pracy na bazach danych, m.in. pobierania, sortowania, filtrowania i grupowania baz danych, wyciągania danych z baz, podłączania się do baz danych, dopisywania i edytowania danych w tabelach. Poznanie w praktyce języka SQL umożliwia konstruowanie złożonych zapytań do baz danych.

Najbliższe szkolenia z zakresu SQL oraz Business Intelligence

no courses

Jak można łatwo zauważyć, zgłębienie wiedzy z Business Intelligence i języka SQL znacząco usprawnia pracę osób, które mają styczność z bazami danych na co dzień. Dodatki Excel BI oraz Power BI, w zależności od wersji Excela, są obecne w programie w ukrytej formie bądź są dostępne do darmowego pobrania i zainstalowania.

Czytany 395 razy