poniedziałek, 18 marzec 2019 13:19

Na jakie szkolenie skierować pracowników – otwarte czy zamknięte?

Napisała  Ewelina Piotrowska

Rozwój firmy w dużej mierze zależy od rozwoju pracownika. By nadążyć za postępem oraz prześcignąć konkurencję, powinno się dbać o najwyższe kwalifikacje osób zatrudnionych. Szkolenia umożliwiają zdobycie niezbędnej wiedzy i praktycznych umiejętności przydatnych w zawodzie. Jeśli już decydujemy się na podniesienie kwalifikacji naszego pracownika, warto oddać go w ręce eksperta danej dziedziny, a ekspertów znajdziemy oczywiście w rekomendowanych firmach szkoleniowych.

Kierując pracownika na szkolenie, zadajmy sobie pytanie, która forma będzie odpowiedniejsza – otwarta czy zamknięta? Warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników oraz specyfikę każdego typu szkolenia.

Dlaczego szkolenie otwarte?

Warto skierować pracowników na taką formę szkolenia, jeśli mamy do przeszkolenia 1, 2 lub 3 pracowników, choć nic nie stoi na przeszkodzie by przeszkolić większą grupę, o ile zakres omawianych zagadnień nam odpowiada, bowiem szkolenia otwarte skierowane są do pracowników różnych przedsiębiorstw i organizacji. Wybierając temat szkolenia otwartego, warto zwrócić uwagę na to do kogo skierowane jest dane szkolenie oraz na jakim poziomie będą rozwijane umiejętności – znajdziemy szkolenia zarówno sięgające podstaw danej dziedziny, jak też te na poziomie średniozaawansowanym bądź zaawansowanym. Przykładowo RB Akademia posiada bardzo szeroką gamę tematów szkoleniowych. Każdy z nich definiuje szczegółowy program poruszanych zagadnień, cel oraz to, do kogo skierowany jest temat – mamy więc pewność, że kierujemy pracownika na właściwe szkolenie. Ponadto otwarta forma szkolenia, przez to że dedykowana jest szerszej grupie odbiorców, pozwala na wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami czy nawet nawiązanie kontaktów biznesowych. Nasze szkolenia otwarte organizowane są w różnych lokalizacjach oraz terminach. Dużą zaletą jest też ich niska cena oraz ograniczone do minimum formalności w zakresie organizacji – wystarczy wysłać wypełniony formularz mailem bądź zgłosić się przez stronę.

Kiedy wybrać szkolenie zamknięte?

Jeśli szukamy szkolenia konkretnie pod profil działalności naszej firmy bądź interesuje nas temat, którego nie jesteśmy w stanie znaleźć w ofercie firmy szkoleniowej, a do przeszkolenia mamy większą grupę pracowników (od 6 wzwyż), warto zdecydować się na zamkniętą formę szkolenia. Dużym udogodnieniem jest elastyczność w wyborze lokalizacji, terminu oraz prowadzącego. Taka forma pozwala nam indywidualnie wyznaczyć temat oraz dobrać poziom zaawansowania adekwatnie do potrzeb pracowników. Jedną z ważniejszych zalet jest wpływ na zakres merytoryczny programu szkoleniowego. Russell Bedford Akademia organizuje szkolenia ściśle według oczekiwań firmy. Na szkoleniu zamkniętym nakreślamy specyfikę firmy, co pozwala na indywidualne wyznaczenie celów szkolenia oraz skupienie się na danym problemie. Organizacja szkolenia zamkniętego umożliwia intensywną naukę skondensowaną w czasie – pomijamy kwestie, które są nam już znane, a skupiamy się na tym czego faktycznie chcemy się nauczyć. Szkolenie zamknięte jest również bardziej opłacalne w kosztach, jeśli organizujemy je dla większej grupy.

A może szkolenie wyjazdowe?

W ofercie szkoleniowej znaleźć możemy atrakcyjne warsztaty w formie wyjazdowej. Charakteryzują się one połączeniem pracy merytorycznej z atrakcjami turystycznymi oraz rozrywkowymi. Z racji tego, że szkolenia organizowane są w miejscach o wysokich walorach turystycznych, eliminuje się sztywną atmosferę biura, co sprzyja większej otwartości i kreatywności uczestników, jak integracji zespołu. Dodatkowym atutem takiego szkolenia są też atrakcje odprężające, likwidujące stres – chociażby te dostępne w hotelach (spa, kręgle, bilard, uroczyste kolacje). Szkolenie rozbite na kilka dni pozwala nam przyswoić dużą ilość materiału w miłej i odprężającej atmosferze, a ponadto zintegrować się ze współpracownikami. Oczywiście jest ono również do zrealizowania w formie zamkniętej.

Zapraszamy na szkolenia wyjazdowe RB Akademii

Zanim podejmiemy decyzję – obierzmy cel

Każda z wymienionych wyżej form jest atrakcyjna – jak zatem zdecydować? Po pierwsze musimy wyznaczyć sobie cel jaki chcemy osiągnąć poprzez szkolenie. Oferta szkoleniowa RB Akademii posiada bardzo szeroki zakres tematyczny – całkiem prawdopodobne, że nasze oczekiwania wcale nie są tak specyficzne i istnieje szkolenie otwarte z interesującego nas tematu. Jeśli jednak zależy nam na programie szkoleniowym, który będzie skrojony wyłącznie pod specyfikę naszej firmy lub – na temacie, który nie jest powszechnie dostępny – warto pomyśleć o szkoleniu zamkniętym.

Kolejną kluczową kwestią przy wyborze jest liczba osób – małą liczbę pracowników warto skierować na szkolenie otwarte – większej grupie pracowników opłaca się bardziej zorganizować szkolenie zamknięte.

Obie formy szkoleń w RB Akademii cechuje najwyższa jakość merytoryczna – zarówno formę otwartą jak i zamkniętą prowadzą u nas eksperci o praktycznym podejściu do przedstawianych tematów – mamy więc pewność, że w obu przypadkach przekazana zostanie wiedza do praktycznego wykorzystania w zawodzie. Warto natomiast wziąć pod uwagę datę oraz lokalizację.

Pamiętajmy, że nie samym szkoleniem żyje człowiek – warto pozwolić sobie na połączenie przyjemnego z pożytecznym i oprócz szkolenia doświadczyć czegoś nowego. Może to być również forma motywacji dla pracowników lub też nagroda za dobre wyniki.

 

Czytany 1932 razy