środa, 13 marzec 2019 08:50

Nowe zasady leasingu i amortyzacji od 2019 roku

Napisała  Ewelina Piotrowska

Od stycznia 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące rozliczania kosztów podatkowych ponoszonych przez firmy za nabycie, użytkowanie czy też leasing samochodów osobowych. Nowe zasady obejmują umowy zawarte od 1 stycznia 2019 roku.

Do niedawna przedsiębiorcy korzystając z leasingu operacyjnego uznawali całą ratę leasingową jako koszt uzyskania przychodu bez względu na wartość leasingowanego pojazdu oraz sposobu jego wykorzystywania. Wprowadzone zostanie ograniczenie w zaliczaniu do KUP wydatków eksploatacyjnych (paliwo, oleje, części zamienne, opłaty drogowe, opłaty serwisowe) w przypadku używania samochodu firmowego zarówno do celów działalności gospodarczej jak i prywatnie.

Zmiany przepisów dotyczą samochodów osobowych w leasingu operacyjnym ale również tych nabywanych za gotówkę i w ramach umowy najmu czy dzierżawy.

Polecamy szkolenie Samochód w działalności gospodarczej 2019 - rozliczenie w podatku dochodowym (CIT/PIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT)

Czego dotyczą zmiany?

 • Zaliczenie 100% wydatków eksploatacyjnych do kosztów uzyskania przychodu gdy używamy pojazdu wyłącznie w celach służbowych (konieczność prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu)

 • W przypadku użytku mieszanego kosztem uzyskania przychodu będzie jedynie 75% wydatku.

 • Amortyzacja samochodów z silnikiem spalinowym lub hybrydowym do kwoty 150 tys. Zł. – w przypadku samochodów elektrycznych do kwoty 225 tyś. Zł.

 • Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu całej raty leasingu operacyjnego i raty wstępnej jedynie w przypadku pojazdów o wartości do 150 000 brutto.

Co wliczamy w koszty eksploatacyjne?

 • Paliwo

 • Oleje i inne płyny eksploatacyjne

 • Serwis samochodu

 • Przegląd i naprawy

 • Części zamienne

 • Opony

 • Opłaty za parking i autostrady

W kwestii kosztów poniesionych za ubezpieczenia powstała odrębna regulacja, z racji iż nie są one zaliczane do kosztów eksploatacyjnych:

 • Obowiązkowe ubezpieczenie OC zaliczane jest w całości, niezależnie od wartości pojazdu

 • Ubezpieczenia dobrowolne (Autocasco, straty finansowej GAP) zaliczane są w całości wyłącznie w wypadku gdy wartość samochodu na polisie ubezpieczeniowej nie przekracza 150 000 zł.

 • Ubezpieczenie dobrowolne- może zostać zaliczone proporcjonalnie w zależności od wartości samochodu na polisie, jeśli wartość ta przekracza 150 tys. Zł

Nowe regulacje ocenia w raporcie Konfederacja Lewiatan:

„Pomimo zwiększenia limitu amortyzacji samochodu osobowego do 150 000 tys. zł, całość zmian w rozliczaniu samochodów osobowych w kosztach firmy oznacza pogorszenie sytuacji przedsiębiorców. Stracą wszyscy na kosztach eksploatacyjnych oraz ci, którzy leasingują samochody wyższej klasy. W ogólnym rozrachunku zmiany te mają charakter fiskalny, ich celem jest zwiększenie wpływów budżetowych. Niestety, zwiększą też ilość pracy księgowej, a co za tym idzie i kosztów z tym związanych.

Kto straci? Wszyscy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują w działalności samochody osobowe i używają ich także do celów prywatnych (wyłączenie 75% wydatków eksploatacyjnych stanowić będzie KUP). Przedsiębiorcy, którzy po 1 stycznia 2019 r. wezmą w leasing lub wynajem samochód osobowy droższy niż 150 tys. zł (225 000 w przypadku samochodów elektrycznych). Kto zyska? Przedsiębiorcy posiadający oraz chcący kupić samochód osobowy droższy niż ok. 86 tys. zł, ale tańszy niż 150 tys. zł (225 tys. zł jeśli auto jest elektryczne).”

Czytany 1150 razy