czwartek, 07 marzec 2019 16:05

Obniżenie stawki CIT – co oznacza dla małych firm?

Napisała  Ewelina Piotrowska

Jak już wiadomo, stawka CIT w wysokości 15%, obowiązująca do końca 2018 roku, została obniżona dla małych firm do 9%. Skorzystają na tym nie tylko mniejsze przedsiębiorstwa ale również podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą. Większe firmy natomiast zapłacą 19 proc. podatku.

Zapraszamy na szkolenia Podatek dochodowy (CIT, PIT) 2019 – najważniejsze zmiany w podatkach dochodowych

Obniżenie stawki CIT dotyczy podatników, których przychody, liczone od 1 stycznia 2019 roku, nie przekroczyły 1,2 mln euro netto. Jest to o tyle korzystne, że małe firmy zatrzymując część podatku mogą pozwolić sobie na większe inwestycje.

Nie wszyscy jednak będą mogli skorzystać z obniżki, bowiem ustawa przewiduje ograniczenia np. jeżeli spółka powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą.

„Każda obniżka stawki podatkowej jest dobrą wiadomością dla podatników, tym bardziej, że w przypadku spółek mamy do czynienia z podwójnym opodatkowaniem – ocenia zmianę Konfederacja Lewiatan. – Raz na poziomie spółki (19% lub 15%), drugi raz przy wypłacie dywidendy wspólnikom (19%). Szkoda, że ustawodawca nie zdecydował się na objęcie preferencją większości małych przedsiębiorców, czyli tych, którzy prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze opodatkowane podatkiem PIT. Szkoda, że nie zdecydowano się na wprowadzenie mechanizmu „płynnego” przejścia do wyższej (19%) stawki po przekroczeniu limitu do stosowania preferencji. Brak takiego mechanizmu oznacza, że nawet niewielkie przekroczenie limitu przychodowego, oznaczać będzie bardzo dotkliwą sankcję w postaci konieczności dopłacenia dodatkowych 10% podatku”.

Preferencje o przychodach sprawiają, że ustawa ta nie dotyczy większości przedsiębiorców, a zakres jej działania jest ograniczony. Wielkie firmy zapłacą podatek w wysokości 19 proc.

 

Czytany 1078 razy