niedziela, 03 marzec 2019 21:45

Kasy online już od 2020 roku

Napisał  Paweł Boś

 Nowelizacja ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 Nr 54 poz. 535) oraz ustawy z dnia 11 maja 2001 r. Prawo o miarach (Dz.U. 2001 Nr 63 poz. 636) zakłada stopniowe wdrożenie ewidencjonowania transakcji za pomocą kas działających online. System kas programowych jest już znany na świecie i działa w niektórych krajach, jak np. w Chorwacji czy Słowenii.

Na 1 maja 2019 r. zapowiedziano wejście w życie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, która ma umożliwić organom podatkowym bieżący dostęp do ewidencji sprzedaży. Zmiany przewidują harmonogram, zgodnie z którym kasy online mają być wdrażane w poszczególnych branżach.

Kasy online mają przesyłać dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium KAS. To kolejny sposób na uszczelnienie systemu podatkowego.

Harmonogram wdrożenia kas online

Od stycznia 2020 r. jako pierwsi zobowiązani do ewidencjonowania transakcji za pomocą kasy online będą świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, również ci, którzy wymieniają i naprawiają opony. Do grupy tej należeć mają także stacje benzynowe. Następna grupa to przedsiębiorcy prowadzący hotele i pensjonaty, a także placówki gastronomiczne oraz całkiem nowa grupa przedsiębiorców dodana na etapie prac w sejmowej podkomisji, czyli sprzedający węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane do celów opałowych. Przedsiębiorcy tej grupy będą musieli wyposażyć się we wspomnianą kasę online już od 1 lipca 2020 roku. Natomiast od 2021 r. taki obowiązek będą mieli: fryzjerzy, kosmetyczki, firmy świadczące usługi budowalne, prawnicy, lekarze a także siłownie i kluby fitness. Te branże, które nie zostaną wymienione wprost w przepisach, będą zobowiązane do wymiany dotychczasowo użytkowanego urządzenia wraz z wygaśnięciem jego homologacji.

Obrót będzie można ewidencjonować nie tylko na kasie

Nowelizowana ustawa zawierać ma przepisy, które umożliwią Ministrowi Finansów wskazanie w rozporządzeniu czynności lub podatników, którzy zamiast kas online będą mogli skorzystać ze specjalnego oprogramowania. Instalując odpowiednią aplikację, obrót będzie można ewidencjonować na dowolnym urządzeniu, takim jak np. tablet czy komputer, które będzie podłączone do Internetu. Dzięki temu paragony będą mogły być wystawiane nie tylko w postaci wydruku, a także w postaci potwierdzenia transakcji na telefon.

Kasa online zostanie sfiskalizowana w momencie pierwszego jej połączenia z repozytorium, a następnie będzie wysyłała z określoną częstotliwością informacje o dokonanych transakcjach. Informacje te dotrą do Urzędu Skarbowego w czasie rzeczywistym, gdyż będą przesyłane na bieżąco za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej. Na koniec warto wspomnieć, iż aktualnie przedsiębiorcy nie mają możliwości ewidencjonowania transakcji na urządzeniach, które zostałby wynajęte, wzięte w leasing lub wydzierżawione, natomiast nowe przepisy przewidują taką możliwość w stosunku do kas działających online. Uprości to funkcjonowanie przedsiębiorstw sezonowych.

Projekt nowelizacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 Nr 54 poz. 535) iPrawo o miarach (Dz.U. 2001 Nr 63 poz. 636) druk nr 2503 na etapie pracy w komisjach po I czytaniu.

 
 
 

 

Czytany 808 razy